Právě si prohlížíte Jak se projevuje prožití mého dětství v současnosti

Jak se projevuje prožití mého dětství v současnosti

3 způsoby: Jak se projevuje prožití dětství v současnosti

Úvod

V dnešním článku se podíváme na to, jak prožití dětství ovlivňuje naši současnost. Ukážeme si, jak tento vliv působí na dospělost a může mít dlouhodobý dopad na naše rozhodování, chování a prožívání.

A jak konkrétně se projevuje v životě a ovlivňuje vaše životní štěstí.

Jak dětství formuje naše chování

Společně projdeme, jak se negace z vašeho dětství propisují do dospělosti a celkově do současnosti.

Běžně nepříjemnostem z naší minulosti nepřikládáme zvláštní význam. A pokud ano, většinou nevíme, jak se s tím vypořádat.
Nepříjemnou minulost prožíváme nadále podle toho, jak jsme se ke každému konkrétnímu problému postavili a jaký jsme k němu zaujali postoj.

Negace z našeho dětství máme v sobě. Jsou tři možnosti, jak se následně projevují v našem životě.

1. možnost: Negace máme stále v sobě

Prostě je máme dál v sobě, nic účinného jsme s nimi neudělali.
Výsledek: žijeme je dál v různých obměnách.

Říkáme si něco jako: „Příště se zachovám jinak.Ale přijde podobná situace a my zase uděláme to samé.
Nebo se přesvědčujeme, že příště už to bude jiné, že příště už určitě budeme jednat jinak… Ale naše emoce jsou zkrátka někdy silnější než rozum a naše pocity.

2. možnost: Potlačené negace z dětství

V dětství jsme se rozhodli, že: „Já nikdy nebudu jako on (táta),“ „Já nikdy nebudu takový jako otec!“ „Určitě nikdy nebudu taková jako moje máma!“ „Nebudu jako oni!“ „Já budu úplně jiná!“

Možná jste si řekli: „Tohle já nikdy nebudu dělat svým dětem!“ Dosaďte si to vaše rozhodnutí, co jste si řekli.

Výsledek: Ty naše negace jsou od dětství v nás stále, ale my jsme je v sobě potlačili nějakým svým rozhodnutím nebo rozhodnutími.

A tak se snažíme nedat to na sobě znát. Pak přeteče ta „poslední kapka“ ,naštveme se a naše  emoce nás semelou a my  vybuchneme, jak „papiňák“. A pak ve večerních zprávách pak hlásí: „Takový hodný, milý, usměvavý pan to byl a najednou zavraždil celou rodinu apod. A nikdo z okolí nechápe proč.“

3. možnost: Negace v sobě vyřeším

Jako logický výsledek je nežiju.

Příklad: „Mám teď měsíc novou holku, ta je jak anděl, moc si rozumíme.“ říká mladík. „Já mám úžasného nového partnera, skvěle spolu ladíme.“ povídá mladá žena. 

Pokud v sobě tito lidé ale nevyřešili své negace z minulých vztahů, pak problémy stejně přijdou.

Zkušenosti s klienty mluví jasnou řečí. Dříve nebo později si o tom „andělu a panu úžasném“ budou taky myslet svoje negace… Např. „Nemá mě rád, nemá mě ráda a  další a další.“ jak uvádí Karel Nejedlý ve své knize Metoda RUŠ aneb Já to mám jinak.

Proto nám tu konkrétní negaci život „předvádí“ postupně přes různé osoby a situace, abychom měli příležitost to v sobě vyřešit.
„Ta osoba, to sice zpustila, ale nezpůsobila.“ Negace máme v sobě z našeho dětství a naše minulost nás ovlivňuje pozitivně i negativně, ať se nám to líbí nebo ne. A jen tam, kde ty nepříjemné pocity vznikly, je v sobě můžeme odstranit trvale.

Věřím, že jste se dozvěděli, že naše minulost může mít velký vliv na naše současné chování a rozhodování a že je důležité pracovat s těmito vlivy, abychom mohli žít plnohodnotný a šťastný život.

A jak můžeme s těmito vlivy pracovat?

Doporučuji jít na terapii, abyste mohli začít měnit to, co žijete pořád dokola, ale cítíte, že vám to už ničí život a nevyhovuje vám to. A jste rozhodnutí převzít zodpovědnost za to, co se vám v životě děje. A získat tak třeba partnera, který vám bude opravdu dávat lásku a budete s ním šťastní. Začíná to ale u Vás.

O terapii mi můžete napsat na email, telefonicky, nebo použijte online rezervaci.

Napsat komentář